bubabar

czwartek, 8 listopada 2018

Ukraińskie przystanki autobusowe

Przystanki autobusowe z innych krajow:

Polska - relacja

Estonia - relacja

Gruzja, Rumunia, Armenia - relacja

Białorus - relacja

Obwod Kaliningradzki - relacjaNa Ukrainie bardzo często mozna spotkac bardzo duzo przystankow pamietajacych jeszcze czasy poprzedniego systemu, ozdobionych ciekawymi mozaikami, przedstawiajacymi scenki rodzajowe z zycia miast i wsi.W Hawriliwci jest przystanek z wyjątkowo cudną mozaiką! Szkoda, ze mocno obklejony ogłoszeniami. Ale spod nich wyłażą scenki rodzajowe. Rajdające przekupki, jedna z kozą na sznurku, druga z gęsią w koszyku. Taki powrót z targu. Widac na twarzach zadowolenie z udanych zakupow :) Jest tez wóz, ciągniety chyba przez woły.


W wiosce Riwne mijamy ciekawy przystanek autobusowy, jeden z tych z dawnych lat, malowniczo wyłożonych mozaiką.

Tu chyba tez mieli odgórny nakaz przeprowadzenia dekomunizacji. Bo sierpomłoty na mozaice zostały dokladnie odkute, kamyczek po kamyczku. Nie ma na nich ceramiki. Ktos zadał sobie sporo trudu. Jest goły beton spod spodu. Czy to cos zmienia w ogolnym odbiorze przystanku? Raczej nie. Ale rozkaz wykonany - niepolityczne symbole skute.Na przystanku jest tez wyobrażona kobieta z torbą. Pierwszy raz mam wrazenie, aby przystankowa mozaika świdrowała we mnie oczami. Aby naścienna postać miała taka mimike twarzy i jakos zaklętą w sobie melancholie, zadume, smutek, zrezygnowanie. Wybitnie nie wyglada na osobe szczesliwą, ale tez raczej na pogodzoną ze swoim losem. O czym ona rozmyśla, przytulona do tej brzozy?? Czy przystankowa babka miała jakis swój “żywy” pierwowzór? Czy moze artysta przekuł w swe dzieło wlasne uczucia? A moze samo to miejsce emanuje jakas dziwnie silną atmosferą? Zatrzymujemy sie przy wielu takich przystankach.. Ale ten jest jakis wyjątkowy i napewno zostanie w mojej pamieci.

A tu z malowidłami przedstawiajacymi przyrode i rozne mniej lub bardziej ladne plenery :)Znak ostatnich czasow - przystanki autobusowe z mocnym akcentem patriotycznym...
Troche dziwny przystanek. Cos prędzej jakby wyschłe źródełko? Ale koło niego sie kupili ludzie czekając na marszrutke...2 komentarze:

  1. O jacież pierdzieleż!!!! Nie potrafię tego zrozumieć :D Taki artyzm na zwykłych przystankach!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowite...wręcz morowe...

    OdpowiedzUsuń