poniedziałek, 4 stycznia 2016

polskie piramidy

A moze raczej powinnam napisac piramidy znajdujace sie na terenie dzisiejszej Polski? bo czesto nie Polacy je stawiali. Mniejsze od tych powszechnie znanych w jakis Egiptach czy innych Amerykach. Ale rownie stozkowate i zwykle skrywajace w swych czelusciach bogatych umarlakow.

Poki co trafilam na kilka takowych.

Rapa (woj. warminsko-mazurskie)

Ta jest najbardziej znana i rozreklamowana. Badali ją archeolodzy a miejscowi opowiadaja o koncentracji mocy w tym miejscu, pozytywnego promieniowania energii Ziemi i kosmosu, mumifikacji zwlok. Latem musza tu sciagac spore ilosci turystow bo przy drodze sa parkingi, lokalne dzieciaki w nachalny sposob chca oprowadzac turystow a po cichu wyciagnac portfel z kieszeni, do budynku prowadzi aleja z edukacyjnych tablic. Wejscie jest zamurowane, przez okienko mozna zajrzec - w srodku lezy kilka trumien. Zwloki sa ponoc mocno niekompletne i zbeszczeszczone- ponoc maja pourywane glowy. Mawia sie ze to zolnierze Armii Czerwonej sa temu winni, ktorzy tu krecili sie w czasie wojny a znani sa powszechnie z "szacunku" do zabytkow i zmarlych. Niektorzy tez mawiaja ze łby pourywali mumiom miejscowi, wierzac ze to pomoze na choroby krow w lokalnym PGRze.







Piotrowice (woj.dolnoslaskie)

Miejsce ciche, zarosniete i zapomniane. Wklinowane za stary spekany mur i zarosniete bujna roslinnoscia, w niedalekiej odleglosci od opuszczonego ewangelickiego kosciola. Wejscie zamkniete krata pod ktora leza jakies stare i zgniecione sztuczne kwiaty. Pol otwarta klapa prowadzi w dol, jakby do piwnicy budowli. Niestety nie udaje mi sie wsadzic reki z aparatem w ten sposob aby zobaczyc co skrywaja podziemia. Napewno jest tam troche luznych porozwalanych desek.






Rożnów (woj. opolskie)

Stoi w ogrodzie drewnianego kosciolka, jednym bokiem przytykajac do prywatnej posesji. Zamknieta stalowymi drzwiami, ktore nie sa zbyt szczelne i w wyniku dlugiej gimnastyki mozna wsadzic do srodka łape z aparatem. Schody prowadza w dol. Lezy tam kilka trumien a spod ich otwartych wiek wystaja dosyc chyba kompletne fragmenty nieboszczykow









Na placu w Węglincu stoi sobie kolejna piramida. Jest to kamienny pomnik zbudowany po I Wojnie Swiatowej ku pamięci poleglych zołnierzy niemieckich - mieszkancow Kohlfurt. Po wojnie zmieniono tablice na upamietniajaca "Powrot Dolnego Slaska do macierzy". Fajnie by wygladalo jakby obok byla przykrecona tez ta stara! :D






Zagórzany- piramida z krzyzem, ktora jest grobowcem. W niewielkim wgłębieniu jest wmurowana tablica z wyszczegolnionymi nazwiskami ludzi ktorzy wewnatrz spoczywaja.


Rzymówka kolo Złotoryi - tam czai sie kolejna piramida do naszej kolekcji :) Ta akurat nie jest grobowcem ani pomnikiem ale dla odmiany - zrodelkiem. Napic sie z niego wody nie mozna bo jest szczelnie zamkniete.


Jest ich u nas jeszcze wiecej, wiec temat bede uzupelniac :)

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. 2 km na zachód od Czerska (woj. Pomorskie), na cmentarzu rosyjskich jeńców wojennych z 1914r. znajdziemy taką:

    https://picasaweb.google.com/Rformula1/Majowka2011#5602907668608805426

    https://picasaweb.google.com/Rformula1/Majowka2011#5602907734067459250

    Dino

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy tekst, czekam na obiecane uzupełnienia ;) W swoim rodzinnym mieście też mam piramidkę, nawet niedawno lokalny portal urządził sobie primaaprilisowy żart o znalezieniu pod nią skarbów ;) artykuł niestety sprzed dekady, więc nie zawsze ładują się zdjęcia.

    http://jerzy-foto.blogspot.com/2012/10/zagadkowa-piramida.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieki wielkie za namiar! Będąc gdzies w rejonie chetnie ją odwiedzimy!

      Usuń